Την Παρασκευή 19 Απριλίου δύο μαθητές του Σχολείου εκπροσώπησαν τον Όμιλο Ρομποτικής στο Φεστιβάλ Ρομποτικής Γιαννιτσών. Συμμετείχαν σε μια σύμπραξη εκπαιδευτικών Ομίλων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών και του Δημοτικού Σχολείου Βαλτοτοπίου.

Το project που παρουσίασαν αποτελείται από μια συστοιχία τεσσάρων Σταθμών Ελέγχου , και δύο τρένων που κινούνται σε δύο σιδηροδρομικές γραμμές.

Αποτελεί μια πρόταση αποφυγής ατυχημάτων βασισμένη σε έναν προγραμματισμό με ραδιοσυχνότητες επικοινωνίας και αποστολή κωδικοποιημένων μηνυμάτων.

Ανάλογα με τις ενδείξεις των αισθητήρων στους σταθμούς ελέγχου κίνησης, δίνεται ελεύθερη πρόσβαση ή απαγορευτικό στα τρένα που κινούνται στο δίκτυο.

Το προεδρείο του Φεστιβάλ, αλλά και το κοινό που παρακολούθησε τη διαδικτυακή μας παρουσίαση επιβράβευσε την προσπάθειά μας με έντονο χειροκρότημα και επαίνους προς την ομάδα μας.