Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε, στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Αναλαμβάνουμε δράση για το κλίμα που αλλάζει” που πραγματοποιούν οι τάξεις Ε` και ΣΤ`, περιποίηση του παρτεριού του Σχολείου μας και φύτευση διακοσμητικών φυτών. Τα παιδιά ανέλαβαν την υποχρέωση να τα φροντίζουν μέχρι το τέλος της χρονιάς. Παράλληλα έγινε και διανομή φυτών σε όλα τα παιδιά του Σχολείου μας.
Συγκεκριμένα δόθηκε σε κάθε παιδί ένα φυτό δενδρολίβανου, με την προϋπόθεση να το μεταφυτέψει σε μια γλάστρα του σπιτιού ή  σε κάποιο σημείο του οικοπέδου του σπιτιού του και να το περιποιείται τακτικά. Στο τέλος της χρονιάς θα στείλει ο κάθε μαθητής ή μαθήτρια μια φωτογραφία του φυτού του στο email του Σχολείου για να μας παρουσιάσει την πρόοδό του.
Ελπίζουμε να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά με τη διαδικασία αυτή και να φροντίζουν για την περιβαλλοντική ισορροπία όπου κι αν βρίσκονται κατά την ενηλικίωσή τους.