Ακολουθώντας τις οδηγίες εφαρμογής της 1ης Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, υλοποιήσαμε σχετικές δράσεις στο Σχολείο μας.

Την Τετάρτη 23 Απριλίου μας επισκέφτηκε ο κτηνίατρος κος Θάνος Δερμιτζάκης συνοδευόμενος από τον μικρόσωμο σκύλο του.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την παρουσία τους και ειδικότερα από την επαφή τους με το ζωάκι και την ενημέρωσή τους από τον κτηνίατρο.

Στο τέλος της εκδήλωσης φόρεσαν τα ιατρικά ακουστικά και αφουγκράστηκαν την καρδούλα του μικρού σκύλου.

Την Πέμπτη 4 Απριλίου περιηγηθήκαμε στις γειτονιές του Βαλτοτοπίου εξερευνώντας τις αυλές των σπιτιών όπου περνούσαμε. Ανακαλύψαμε πολλά οικόσιτα ζώα όπως κότες, χήνες αλλά και σκυλάκια φύλακες.

Παρατηρήσαμε τις φωλιές των πελαργών που μόλις επέστρεψαν από την Αφρική και συζητήσαμε για τις παρεμβάσεις του ΔΕΔΔΗΕ ώστε να μην ενοχλούνται από το ηλεκτρικό ρεύμα.

Η έκπληξή μας ήταν μεγάλη όταν ανακαλύψαμε μια αυλή-καταφύγιο για χελώνες.

Ο ιδιοκτήτης της μας ενημέρωσε ότι οι χελώνες εγκαταστάθηκαν σε αυτή πριν από 2 χρόνια και από τότε δημιούργησαν την οικογένειά τους, που απαρτίζεται από 30 περίπου μεγάλες και μικρές χελώνες.

Το μικρότερο μέλος της οικογένειάς τους, είναι μικρότερο από αυγό κότας και είναι συνεχώς κρυμμένο στο καβούκι του.